Tydzień I. Mali odkrywcy

Drodzy Rodzice!

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o wiedzy. „Pszczółki” dowiedziały się, co służy do obserwacji nieba, czym zajmuje się astronom oraz czym można polecieć w kosmos. Poznały nazwy planet w Układzie Słonecznym.

W tym tygodniu „Pszczółki”  poznały głoskę p. Szukały przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżniały sylaby we wskazanych wyrazach oraz dzieliły je na głoski. Chętne dzieci odszukiwały w nich poznane litery.

Wspólnie słuchaliśmy piosenki „Mali wynalazcy”, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych i muzycznych. Stworzyły prace plastyczno-techniczne pt. „Parasol” i „Rakieta”.

Tydzień II. Tajemnice świata

Drodzy Rodzice!

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o zdobywaniu wiedz. Dzieci poznały wybrane wynalazki i sposoby korzystania z nich. Dowiedziały się, że niektóre wynalazki powstały przez przypadek. Odwiedziły nas Alpaki Cudaki Milutkie Zwierzaki. Mogliśmy się do nich przytulać i je karmić. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na ich temat. „Pszczółki” były zachwycone takimi gośćmi.

W tym tygodniu dzieci poznały głoskę w. Wyszukiwały przedmioty, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżniały sylaby we wskazanych wyrazach, dzieliły je na głoski, a chętne dzieci odszukiwały w nich litery.

Dzieci dokładały i odkładały przedmioty tak, aby było ich 8, liczyły w zakresie 8, porównywały liczebności zbiorów. Ustawiały przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych. Układały przedmioty od najmniejszego do największego.

Przedszkolaki śpiewały piosenkę „Mali wynalazcy”, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Uczyły się rozróżniać rejestry muzyczne – kiedy ktoś śpiewa nisko, średnio lub wysoko. Podczas zabaw plastyczno-technicznych stworzyły zabawki z dostępnych materiałów, a także prace pt. „Esy – floresy” i .

Tydzień III. Nadchodzi wiosna

Drodzy Rodzice!

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu. „Pszczółki”  dowiedziały się, dlaczego jest coraz cieplej, poznały oznaki nadchodzącej wiosny. Rozpoznawały pierwsze wiosenne kwiaty i podawały ich nazwy. Zwróciły uwagę na ptaki, które wiosną wracają z ciepłych krajów, poznały ich nazwy. Obejrzeliśmy ciekawe przedstawienie teatru „Pacuś” pt.: „O Romusiu , o Emilce i zielonej koniczynce”.

W tym tygodniu przedszkolaki poznały głoskę c. Szukały przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżniały sylaby we wskazanych wyrazach, dzieliły je na głoski, a chętne dzieci szukały e nich liter.

„Pszczółki”  poznały liczbę 9. Dokładały i odkładały przedmioty tak, aby było ich 9, liczyły w zakresie 9, porównywały liczebności zbiorów. Ustawiały przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych.

Dzieci poznały piosenkę „Już wiosna”, uczestniczyły w zabawach z muzyką, utrwalały znajomość pojęć cicho – głośno. Stworzyły prace plastyczno-techniczne pt. „Ptasie gniazda”, „Narcyz” i „Wiosenna pogoda”.

Tydzień IV. Wiosna tuż, tuż

Drodzy Rodzice!

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o wytrwałości w dążeniu do celu, w szczególności nawiązując do pracy rolnika. „Pszczółki”  szukały odpowiedzi m.in. na pytania: Kto to jest rolnik? Czym zajmuje się rolnik? Jak wygląda dzień rolnika? Jakie zwierzęta mieszkają na wsi? Jak wygląda uprawa warzyw i owoców? Jak wygląda praca rolnika obecnie, a jak wyglądała dawniej? Uroczyście powitaliśmy Panią Wiosnę w naszym ogrodzie.

W tym tygodniu „Pszczółki” poznały głoskę j. Szukały przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżniały sylaby we wskazanych wyrazach, dzieliły je na głoski, a chętne dzieci szukały w nich liter. Rozwijały umiejętność logicznego myślenia w dyskusji na temat tego, co było pierwsze: jajko czy kura.

Dokładały i odkładały przedmioty tak, aby było ich 9, liczyły w zakresie 9, porównywały liczebności zbiorów. Ustawiały przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych. Liczyły także ukryte przedmioty.

Brały udział w zabawach tanecznych do piosenki „Była babuleńka” i uczyły się nowego układu choreograficznego. Stworzyły prace plastyczno-techniczne pt.  „Prosiaczek” i.

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o nadchodzącej wiośnie i jej oznakach w gospodarstwie rolnym.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, składanie sylab i głosek w wyraz (analiza i synteza) i wyklaskiwanie rytmu.
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp.
  • Dodawanie i odejmowanie, np. w trakcie różnych czynności i prac domowych z wykorzystaniem talerzy, sztućców itp.
  • Zachęcanie do spożywania nieprzetworzonych, zdrowych produktów.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
  • Aktywny wypoczynek – spacery i zabawy na świeżym powietrzu