Zagadnienia MAJ

Krąg tematyczny: Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

• Kształtowanie u dzieci intuicyjnego rozumienia zdrowia.
  • Zapoznawanie z zawodem lekarza, kształtowanie pozytywnego stosunku do pracowników służby zdrowia.
  • Kształtowanie właściwych zachowań związanych z wizytami w gabinecie lekarskim.
  • Wyrabianie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, przyzwyczajanie do dbania o sprawność fizyczną i własne zdrowie.
  • Rozwijanie zdolności kodowania i dekodowania informacji za pomocą symboli i słów.
  • Kształtowanie właściwego stosunku do ludzi chorych (współczucie, chęć niesienia pomocy).

Krąg tematyczny: Ktoś nam niebo pomalował. Witaj, tęczo kolorowa!

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

• Zachęcanie dzieci do twórczej ekspresji plastycznej i swobodnego eksperymentowania z kolorami, plamą i linią oraz do wykorzystywania różnych technik plastycznych.
  • Poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny i lata.
  • Uwrażliwianie dzieci na piękno polskich krajobrazów.
  • Zachęcanie do oglądania dzieł malarskich i rozmawiania o nich.
  • Stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z przeżyciami muzycznymi.
  • Wspieranie dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości i zachęcanie do prezentowania swoich prac.
  • Rozwijanie umiejętności obdarzania innych uwagą i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
  • Rozwijanie umiejętności relaksowania się podczas słuchania utworów literackich i muzycznych.

Krąg tematyczny: Ruch tu wielki, dźwięków moc, z traw na łące miękki koc

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych przez poznanie ekosystemu łąki oraz jej mieszkańców.
  • Doskonalenie umiejętności spostrzegania cech zewnętrznych i formułowania ustnej charakterystyki.
  • Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
  • Rozwijanie zdolności do przeprowadzania analizy i syntezy słuchowej.
  • Rozwijanie mowy przez ćwiczenia oddechowe.
  • Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.
  • Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole z uwzględnieniem samodzielnego podziału zadań.
  • Rozwijanie wyobraźni i koordynacji wzrokowo-ruchowej w zabawach plastycznych i konstrukcyjnych.

Krąg tematyczny: Bukiet, prezent i cukierki, dziś rodziców dzień jest wielki

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

• Kształtowanie u dzieci świadomości własnej roli społecznej w rodzinie oraz ról innych jej członków i związanych z tym obowiązków.
  • Uwrażliwienie dzieci na potrzebę dzielenia się z innymi.
  • Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat w sposób zrozumiały dla otoczenia i formułowania myśli w formie zdań poprawnych gramatycznie i składniowo.
  • Budzenie u dzieci poczucia własnej wartości i wiary we własne siły przez angażowanie ich w organizowanie przedstawienia.
  • Stwarzanie dzieciom sytuacji, w których mogą nabierać pozytywnych doświadczeń w prezentowaniu się na scenie, i wspieranie ich w pokonywaniu tremy i nieśmiałości.