Zagadnienia na kwiecień

Tydzień 06.04.-09.04.

Wielkanoc.

Cały tydzień poświęcimy na rozmowy o radości z nadchodzących Świąt i spotkań w rodzinie. Dzieci poznają wielkanocne tradycje, w tym potrawy, znaczenie produktów w koszyczku wielkanocnym oraz tradycję śmigusa-dyngusa. Zbadają zawartość jajka – dowiedzą się, jak rozpoznać jajko ugotowane od surowego. Będziemy wyróżniać sylaby w podanych wyrazach i dzielić je na głoski, a chętne dzieci poszukają w nich liter. Będziemy dokładać i odkładać przedmioty tak, aby było ich 8, liczyć w zakresie 8, porównywać liczebności zbiorów. Poznamy piosenkę „Śmigus-dyngus” i weźmiemy udział w zabawach muzycznych. Stworzymy prace plastyczno-techniczne „Nasze pisanki”. Ulepimy kurczaczki, które wykorzystamy do przygotowania wielkanocnych koszyczków.

Tydzień 12.04.-16.04.

Z kulturą za pan brat.

Przez cały tydzień będziemy kształtować wartość dotyczącą szeroko rozumianej kultury. Dowiemy się, co to znaczy być kulturalnym, jak należy zachować się w miejscach publicznych takich jak kino, teatr, muzeum. Poznamy głoskę f i będziemy globalnie odczytywać wyraz fotel. Wyszukamy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską f, wyróżnimy sylaby w wyrazach oraz podzielimy wyrazy na głoski. Będziemy dokładać i odkładać przedmioty do 8, liczyć w zakresie 8, porównywać liczebność zbiorów. Spróbujemy zapłacić za pomocą liczmanów za bilety w teatrze, jak również odszukać swoje miejsce na widowni – znajdziemy rząd i fotel (odczytamy informacje z biletu). Nasze zmysły pobudzi piosenka „Grzeczne słówka”, której się nauczymy, akcentując metrum. Postaramy się rozpoznać brzmienie instrumentów w orkiestrze.

Tydzień 19.04.-23.04.

Jestem kulturalny.

W tym tygodniu dowiemy się, co to znaczy być kulturalnym przy stole oraz jak należy zachować się w miejscach publicznych (sklep). Kultura to też nasze zachowania proekologiczne. W codziennych sytuacjach będziemy wykorzystywać zwroty grzecznościowe. Nauczymy się globalnie odczytać wyrazy: sklep spożywczy, sklep odzieżowy, sklep obuwniczy. Wyszukamy przedmioty, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską. Poznamy też liczbę 9. Zatańczymy układ choreograficzny do piosenki „Siała baba mak”. Samodzielnie zrobimy prace plastyczno-techniczne: „Na półkach w sklepie” oraz wykorzystamy surowce wtórne do „produkcji zabawek”.

Tydzień 26.04.-30.04.

Książka – mój przyjaciel.

W tym tygodniu będziemy kształtować wartość dotyczącą szanowania książek. Poznamy rolę książki w życiu codziennym. Opowiemy o swoich ulubionych książkach. Dowiemy, że książki mogą wyglądać bardzo różnie. Przypomnimy sobie gdzie można kupić książki oraz jak nazywa się miejsce, gdzie można je wypożyczyć. Poznamy zasady obchodzenia się z książkami i wprowadzimy je w czyny. Odczytamy globalnie wyraz książka. Poznamy liczbę 0, a zero znaczy nic. Nasze zmysły pobudzi „Piosenka o książeczce”, której bardzo szybko się nauczymy, akcentując metrum. Rozpoznamy brzmienie instrumentów w orkiestrze i rozwiążemy zagadki słuchowe. Sami zaprojektujemy „Okładkę ulubionej książki”. Dowiemy się, jak powstaje książka, poznamy zawody: grafik, pisarz, ilustrator, drukarz.

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o nadchodzących Świętach Wielkanocnych i sposobach ich spędzenia wśród najbliższych.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, składanie sylab i głosek w wyraz (analiza i synteza) i wyklaskiwanie rytmu.
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp.
  • Dodawanie i odejmowanie, np. w trakcie różnych czynności i prac domowych z wykorzystaniem talerzy, sztućców itp.
  • Wyszukiwanie w przestrzeni figur geometrycznych i nazywanie ich.
  • Zachęcanie do wspólnego robienia wiosennych porządków.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
  • Aktywny wypoczynek – spacery i zabawy na świeżym powietrzu.