Zagadnienia na luty

Tydzień 1. 02. – 5. 02. 2021 r.
Temat przewodni: Siły przyrody
Przez cały tydzień będziemy rozmawiać o szacunku wobec sił przyrody i o tym, że życie w zgodzie z naturą jest korzystne dla człowieka. Dużo miejsca poświęcimy dwóm żywiołom: ziemi i wodzie. Dzieci poznają skarby Ziemi i ich wielką moc. Dowiedzą się, że bez wody nie byłoby życia. Będziemy wyszukiwać przedmioty, których nazwy zaczynają się określoną głoską, będziemy wyróżniać sylaby w podanych wyrazach i dzielić je na głoski. Będziemy również dobierać przedmioty według kształtu i koloru oraz liczyć w zakresie 6 i porównywać liczebności zbiorów oraz klasyfikować przedmioty według 2–3 cech. Nauczymy się szacować wagę różnych przedmiotów – określać, czy coś jest lekkie czy ciężkie. Dowiemy się też, jak zbudować najprostszą wagę. Dzieci nauczą się „Piosenki o wodzie”, przy której będziemy wspólnie się bawić oraz stworzą pracę plastyczną „Kropelka wody”.

Tydzień 8. 02. – 12. 02. 2021 r.
Temat przewodni: Cztery żywioły
Przez cały tydzień kontynuujemy rozmowy o szacunku wobec sił przyrody i o tym, że życie w zgodzie z naturą jest korzystne dla człowieka. Dużo miejsca poświęcimy dwóm żywiołom: powietrzu i ogniowi. Dzieci dowiedzą się, że bez powietrza, a w szczególności tlenu, nie byłoby życia, i że ogień jest bardzo groźny, ale też potrzebny i użyteczny. Przypomnimy sobie numer alarmowy: 112, którego należy użyć także wtedy, gdy zauważy się skutek działania żywiołu: pożar, powódź, trąbę powietrzną, osunięcie ziemi itp. Dzieci będą badały właściwości powietrza. Szukały odpowiedzi na pytania: Czy powietrze widać? Czy powietrze ma zapach? Czy powietrze można złapać? Czy powietrza można dotknąć?

Tydzień 15. 02. – 19. 02. 2021 r.
Temat przewodni: Wielka wyprawa
Przez cały tydzień rozmawiamy o otwartości na podróże i odkrywanie nowych krain. Dzieci dowiedzą się, że można podróżować na wiele sposobów, wykorzystując różne środki transportu. Dowiemy się także, kto wynalazł samolot, co składa się na ekwipunek podróżnika i jakie jest jego przeznaczenie. W tym tygodniu przedszkolaki poznają głoskę r. Będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się tę głoskę. Dzieci poznają też liczbę 7 – będziemy dokładać i odkładać przedmioty tak, żeby było ich 7, będziemy liczyć w zakresie 7 oraz porównywać liczebności zbiorów, ustawiać przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych. Nauczymy się piosenki o podróżach i będziemy uczestniczyć w zabawach muzyczno-tanecznych.

Tydzień 22. 02. – 26. 02. 2021 r.
Temat przewodni: Nasze podróże
Przez cały tydzień rozmawiać o otwartości na podróże i odkrywaniu nowych krain. Dzieci dowiedzą się, że można podróżować w różne regiony świata. Poznamy globus – dowiemy się, że przedstawia on kulę ziemską. porozmawiamy na temat mieszkańców ciepłych krajów i Dalekiej Północy – ich zwyczajach oraz zwierzętach zamieszkujących te regiony. W tym tygodniu dzieci poznają głoskę g. będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską.

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o bezpiecznych zabawach zimowych.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, składanie sylab i głosek w wyraz (analiza i synteza) i wyklaskiwanie rytmu.
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp.
  • Dodawanie i odejmowanie, np. w trakcie różnych czynności i prac domowych z wykorzystaniem talerzy, sztućców itp.
  • Zachęcanie do wspólnego dbania o środowisko naturalne poprzez oszczędzanie wody, segregację śmieci, oszczędzanie energii.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
  • Aktywny wypoczynek– spacery, zabawy na świeżym powietrzu i na śniegu.