Zagadnienia na maj

TYDZIEŃ 04.05. - 07.05.

BAŚNIE, BAJKI, LEGENDY

W tym tygodniu będziemy mieli bardzo dużo pracy – stworzymy bajkę; najpierw ją wymyślimy, potem narysujemy, odegramy, a nawet ułożymy do niej muzykę. Wiemy, ile trudu trzeba włożyć, by wydać książkę, i to nie tylko papierową, oraz jak dużo osób pracuje, by książka mogła powstać. Dowiemy się jak powstaje papier bardzo starą metodą. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego tak ważna jest wiedza ta dawna i ta nowa. Dowiemy się też, że książka może być nie tylko papierowa. Poznamy kolejną literę ł, Ł. Niektórzy z nas umieją już dobrze czytać i czytają innym dzieciom. Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy na przedmiotach i palcach, a niektórzy nawet w pamięci. Poćwiczymy płacenie, kupując książki – oczywiście w zabawie.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– wspólnie korzystajcie z różnych książek, także tych nowoczesnych;

– pozwólcie, by to dzieci czytały Wam

– jest to dla nich ważne; pokażcie, jak bardzo mądre macie dzieci;

– wspólnie z dzieckiem wymyślajcie bajki, opowiadania, historyjki – to bardzo rozwija ich wyobraźnię.

TYDZIEŃ 10.05. - 14.05.

RODZINA RAZEM SIĘ TRZYMA

Porozmawiamy o naszych rodzinach. Spróbujcie wypytać dziadków, jacy byli Wasi rodzice, gdy mieli sześć lub siedem lat – co lubili, a czego nie, jak się zachowywali i czy chodzili do przedszkola tak jak my. Dowiemy się też, gdzie pracują i co robią w swojej pracy. Postaramy się zrozumieć, jak wielką wartością jest RODZINA – to ona daje poczucie bezpieczeństwa, a wszyscy jej członkowie wzajemnie sobie pomagają. Poznaliśmy już wszystkie litery – potrafimy czytać nie tylko proste wyrazy, lecz także zdania. Niektórzy z nas czytają innym dzieciom. Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy na palcach, a niektórzy z nas w pamięci.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– mówcie dzieciom, jak bardzo są dla Was ważne, o swoich uczuciach i emocjach związanych z rodziną;

– rozmawiajcie z dziećmi o wszystkim – opowiadajcie historie i anegdoty ze swojego dzieciństwa;

– opowiadajcie o swojej pracy – w ten sposób uczycie je szacunku do pracy i pokazujecie jej wartość.

TYDZIEŃ 17.05. - 21.05.

JA I MOI BLISCY

Poznamy wartość jaką jest DOM- to miejsce, w którym jesteśmy wszyscy razem, kochamy się i wspieramy i każdy z nas jest tak samo ważny. Nauczymy się też, że mamy dużą rodzinę – są nią ciocie, wujkowie i kuzyni. Największą radość chyba sprawi nam przygotowanie niespodzianki dla naszych bliskich. Nie ma nic lepszego niż wspólna zabawa z rodzicami. Jesteśmy świetnymi matematykami: liczymy, dodajemy, odejmujemy i doskonale się przy tym bawimy. Potrafimy mierzyć miarką; tę umiejętność wykorzystamy przy konstruowaniu zabaw.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– opowiadajcie dzieciom o Waszej rodzinie – oglądajcie wspólnie stare zdjęcia, opowiadajcie o osobach, które przedstawiają;

– pozwólcie dzieciom wyrażać zdanie w kwestiach ważnych dla wszystkich członków rodziny – pokażcie im, że są ważne, a ich zdanie się liczy.

TYDZIEŃ 24.05. - 28.05.

LATO, CZAS ZABAWY

Porozmawiamy o SZCZĘŚCIU; dowiemy się, co to znaczy mieć szczęście i być szczęśliwym. Zrozumiemy, że każdy może i chce być szczęśliwy – ludzie i zwierzęta. Należy pokazywać, kiedy jest się szczęśliwym. Wybierzemy się na łąkę – poznamy rośliny łąkowe oraz wielu jej mieszkańców. Na łące jesteśmy tylko gośćmi, a goście zachowują się grzecznie, tzn. dbają o miejsce, w którym są – nie niszczą, nie śmiecą i szanują mieszkańców. Niedługo nadejdzie lato i będziemy dużo przebywać na świeżym powietrzu, bawiąc się i ucząc, bo dla nas nauka to świetna zabawa. Znamy wszystkie ważne litery i dobrze czytamy. Znamy też liczby, znaki i doskonale potrafimy dodawać i odejmować czy mierzyć. Niektórzy z nas robią to w pamięci, a inni potrzebują jeszcze palców. Z cyfr układamy działania matematyczne.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

– dawać dziecku możliwość poznawania środowiska przyrodniczego – szukać nazw napotkanych roślin i zwierząt w zasobach internetowych lub atlasach; obserwować zachowanie owadów i innych drobnych zwierząt;

– bawić się poznanymi literami: o, a, m, l, t, i, d, e, u, k, y, z, b, n, s, r, g, p, w, c, j, ł, h: układać sylaby, wyrazy, odczytywać je; zachęcać dzieci do czytania własnym przykładem.