Zagadnienia na marzec

Tydzień 1. 03. – 5. 03.
Mali odkrywcy
Przez cały tydzień będziemy rozmawiać o wiedzy. Dzieci dowiedzą się, co służy do obserwacji nieba, czym zajmuje się astronom oraz czym można polecieć w kosmos. Poznamy nazwy planet w Układzie Słonecznym.
W tym tygodniu poznamy głoskę p. Będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską, wyróżniać sylaby we wskazanych wyrazach oraz dzielić je na głoski. Chętne dzieci odszukają w nich poznane litery.
Będziemy dokładać i odkładać przedmioty tak, aby było ich 7, liczyć w zakresie 7, porównywać liczebności zbiorów, ustawiać przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych.
Wspólnie będziemy słuchać piosenek, będziemy się przy nich bawić oraz stworzymy place plastyczne.

Tydzień 8. 03. – 12. 03.
Tajemnice świata
Przez cały tydzień rozmawiamy o zdobywaniu wiedzy. Dzieci poznają wybrane wynalazki i sposoby korzystania z nich. Dowiedzą się, że niektóre wynalazki powstały przez przypadek.
W tym tygodniu dzieci poznają głoskę w. Będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską, wyróżniać sylaby we wskazanych wyrazach oraz dzielić je na głoski. Chętne dzieci odszukają w nich poznane litery.
Będziemy dokładać i odkładać przedmioty tak, aby było ich 7, liczyć w zakresie 7, porównywać liczebności zbiorów, ustawiać przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych oraz układać przedmioty od najmniejszego do największego.

Tydzień 15. 03. – 19. 03.
Nadchodzi wiosna
Przez cały tydzień rozmawiamy o wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu. Dzieci dowiedzą się, dlaczego jest coraz cieplej, poznają oznaki nadchodzącej wiosny. Będziemy rozpoznawać pierwsze wiosenne kwiaty i podawać ich nazwy. Zwrócimy uwagę na ptaki, które wiosną wracają z ciepłych krajów, poznamy ich nazwy.
W tym tygodniu przedszkolaki poznały głoskę c. Będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską, wyróżniać sylaby we wskazanych wyrazach oraz dzielić je na głoski. Chętne dzieci odszukają w nich poznane litery.
Dzieci poznają liczbę 8. Będziemy dokładać i odkładać przedmioty tak, aby było ich 8, liczyć w zakresie 8, porównywać liczebności zbiorów, ustawiać przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych.

Tydzień 22. 03. – 26. 03.
Wiosna tuż, tuż
W tym tygodniu rozmawiamy o wytrwałości w dążeniu do celu, w szczególności nawiązując do pracy rolnika. Dzieci poszukają odpowiedzi m.in. na pytania: Kto to jest rolnik? Czym zajmuje się rolnik? Jak wygląda dzień rolnika? Jakie zwierzęta mieszkają na wsi? Jak wygląda uprawa warzyw i owoców? Jak wygląda praca rolnika obecnie, a jak wyglądała dawniej?
W tym tygodniu dzieci poznają głoskę j. Będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską, wyróżniać sylaby we wskazanych wyrazach oraz dzielić je na głoski. Chętne dzieci odszukają w nich poznane litery.
Będziemy rozwijać umiejętność logicznego myślenia w dyskusji na temat tego, co było pierwsze: jajko czy kura.

Tydzień 29. 03. - 2. 04.
Święta, święta, biją dzwony
W tym tygodniu porozmawiamy o radości z nadchodzących Świąt i spotkań w gronie rodziny. Dzieci poznają wielkanocne tradycje, dowiedzą się, że okres przedświąteczny to czas wielkich porządków. Poznamy zwierzęta, które kojarzą się z Wielkanocą i zrobimy wielkanocne dekoracje. Dowiemy się też, jak rozpoznać, czy jajko jest świeże.
Będziemy szukać przedmiotów, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską, wyróżniać sylaby w podanych wyrazach i dzielić je na głoski, a chętne dzieci będą wyszukiwać w nich litery.
Będziemy dokładać i odkładać przedmioty tak, aby było ich 8, liczyć w zakresie 8, porównywać liczebności zbiorów, ustawiać przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych oraz bawić się figurami geometrycznymi i utrwalały znajomość ich nazw.

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o nadchodzących Świętach i sposobach ich spędzenia wśród najbliższych.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, składanie sylab i głosek w wyraz (analiza i synteza) i wyklaskiwanie rytmu.
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp.
  • Dodawanie i odejmowanie, np. w trakcie różnych czynności i prac domowych z wykorzystaniem talerzy, sztućców, itp.
  • Wyszukiwanie w przestrzeni figur geometrycznych i nazywanie ich.
  • Zachęcanie do wspólnego robienia wiosennych porządków.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek
  • Aktywny wypoczynek– spacery i zabawy na świeżym powietrzu.