Zasady funkcjonowania Przedszkola Miejskiego nr 112 w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego

Zasady organizacji higienicznych i bezpiecznych warunków pobytu dzieci, pracowników i rodziców na terenie Przedszkola Miejskiego nr 112 w Łodzi.

Na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195) w Przedszkolu Miejskim nr 112 w Łodzi przyjmuję się następujące zasady.

Organizacja opieki w przedszkolu:

• Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  • Dzieci po przyjściu (przebraniu się) do placówki w pierwszej kolejności myją ręce wodą z mydłem.
  • Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  • Rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać obowiązującego regulaminu placówki w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym.
  • Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku placówki do części wspólnej (holu/szatni), zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.
  • Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym.
  • W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem środków ostrożności (tylko osoba zdrowa).
  • Rodzice/opiekunowie dzieci, które do placówki przyniosą zabawkę, powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie /ew. dezynfekcję zabawki.
  • Zaleca się wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) przynajmniej w czasie gdy dzieci nie przebywają w sali oraz, w razie potrzeby, również w czasie zajęć.
  • Zaleca się, aby personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczyli kontakty z dziećmi oraz nauczycielami.
  • Rodzic/opiekun dziecka zobowiązany jest do odbioru telefonu z przedszkola lub niezwłocznego oddzwonienia w celu szybkiej komunikacji z placówką.
  • Rodzice/opiekunowie wyrażają zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
  • Jeśli pracownik przedszkola zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję choroby zakaźnej, dziecko zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu do czasu odebrania dziecka z przedszkola przez rodzica/opiekuna.
  • Zaleca się, w miarę możliwości, dopilnowanie stosowania przez dzieci ogólnych zasady higieny w tym m.in: częste mycie rąk (po przyjściu do placówki należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust, nie dzielenie się zaczętym jedzeniem (uczenie dzieci zasady: nie dawaj gryza koledze, nie dawaj łyka koledze, nie liż zabawki).
  • Zaleca się aktywność fizyczną u dzieci poprzez m.in. korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, optymalnie na terenie podmiotu, ale z możliwością skorzystania z terenów rekreacyjnych.
  • Sprzęt na placu zabaw należącym do placówki, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu.
  • Zaleca się zdrowe odżywianie i pamiętanie o nawodnieniu organizmu (stosowaniu zróżnicowanej diety, unikaniu wysoko przetworzonej żywności, jedzeniu warzyw).

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni:

• Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  • Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a jeśli są dozowniki płynem do dezynfekcji rąk - instrukcje (tam, gdzie jest taka potrzeba również w innych wersjach językowych).
  • Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, mycie powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, klawiatur, włączników.

Link do wytycznych GiS - https://www.gov.pl/attachment/4e773a38-e106-4289-ba22-3b648578d78f