Tydzień I. Nasza mała ojczyzna

Drodzy Rodzice!

Na początku listopada  rozmawialiśmy o miłości do ojczyzny w kontekście lokalnym – naszej miejscowości i regionu. Omawialiśmy sposoby budowania domów, porównywaliśmy domy wiejskie i miejskie dawniej i dziś; przypominaliśmy sobie adresy oraz zasady podawania ich obcym osobom. Rozmawialiśmy na temat lokalnych urzędów oraz miejsc użyteczności publicznej, zadaniami ludzi, którzy w nich pracują. Pszczółki poznały kilka strojów i tańców ludowych z różnych regionów Polski. Bawiliśmy się z „Zoom’em” przy piosence „Dance” i poznaliśmy znaczenie słowa dance. Wspólnie obserwowaliśmy przyrodę w okolicy, w tym w ogrodzie przedszkolnym.  Dzieci poznały głoskę d. Wyszukiwały ją w podanych wyrazach. Czytały globalnie wyraz dom. Przeliczały elementy, dodawały je i odejmowały. Grały w gry dydaktyczne. Bawiły się przy melodii walczyka, poleczki i krakowiaka, nauczyliśmy się śląskich zabaw i tańców: „Miotlarz” i „Koziorajka”. Zaczęliśmy przygotowania do uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Tydzień II. Mój dom Polska

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu kontynuowaliśmy rozmowy o miłości do ojczyny. W poznawaniu naszego kraju pomagał nasz nam Kochany Miś Czytulek, który jak zawsze miał dla nas ciekawe zabawy i zagadki do rozwiązania. Dzieci poznały historię powstania państwa oraz jego pierwszego władcę – Mieszka I. Wysłuchały legendy o białym orle. Przypominaliśmy sobie jak wyglądają symbole narodowe, godło, Hymn, flaga; jak należy się zachować podczas słuchania Hymnu narodowego. Przyglądaliśmy się Warszawie, jej zabytkom, wymienialiśmy miejsca, które znamy, w których dzieci były; poznaliśmy stara i nowoczesną Warszawę z drapaczami chmur, z metrem itd. Interesowaliśmy się sławnymi Polakami. Pszczółki obejrzały obraz Jana Matejki, improwizowaliśmy ruchem do mazurka Fryderyka Chopina. Wraz z Zoom’em poznaliśmy piosenkę „Ball”. Obserwowaliśmy niebo podczas rozmów o Koperniku, nieobca była nam też rozgrzewka Kamila Stocha, rozmawialiśmy o św. Janie Pawle II. Poznawaliśmy mapę Polski. Śpiewaliśmy piosenkę o Polsce. Wykonaliśmy eksperyment, w którym zmieszały się barwy ojczyste. Pszczółki pięknie zaprezentowały postawę patriotyczną podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Czytaliśmy globalnie wyrazy: godło, flaga, Polska; przeliczaliśmy, dodawaliśmy i odejmowaliśmy, graliśmy w gry dydaktyczne.

Tydzień III. Moje hobby

Szanowni Rodzice!

W tym tygodniu  poznawaliśmy sposoby spędzania wolnego czasu. Zapoznaliśmy się z określeniem hobby. Omawialiśmy czynności, których wykonywanie sprawia radość, daje odprężenie i zapewnia relaks, a także dzięki którym dowiadujemy się więcej o otaczającym nas świecie, zdobywamy nowe umiejętności. Zoom pokazał nam swoją ulubioną zabawę „I Hiding!”. Bardzo lubimy się w nią bawić. Poznaliśmy kolejną wartość – pomysłowość. W ciągu całego tygodnia szukaliśmy ciekawych pomysłów i rozwiązań w różnych dziedzinach: kultury, sztuki, sportu itp. Przypominaliśmy zasady korzystania z Internetu przez dzieci oraz właściwego zachowania się w kinie i teatrze. Czytaliśmy globalnie wyraz ekran, szukaliśmy głoski e. Klasyfikowaliśmy obiekty, tworzyliśmy kolekcje, przeliczaliśmy przedmioty, poznaliśmy liczbę 3, szukaliśmy kolekcji w przyrodzie, poznaliśmy różne minerały i kamienie szlachetne. Poszukiwaliśmy złota, by dowiedzieć się, skąd się ono wzięło w rzece oraz dlaczego płukanie jest powszechnie i od dawna wykorzystywanym sposobem na pozyskiwanie tego drogocennego kruszcu. Śpiewaliśmy piosenkę o hobby, bawiliśmy się w echo rytmiczne, przypominaliśmy budowę piosenki: zwrotki i refren. Wykonaliśmy prace plastyczne, wykorzystując różne techniki plastyczne. Graliśmy w gry stolikowe i planszowe.

Tydzień IV. Ulubione zajęcia

Drodzy Rodzice!

W  ostatnim tygodniu listopada kontynuowaliśmy tematykę hobby, zainteresowań, traktowaliśmy ją jako impuls do zaciekawienia dzieci światem i rozbudzania w nich chęci poznawczych.  Poznaliśmy zainteresowania kolekcjonerskie znanego pisarza Juliana Tuwima. Dowiedzieliśmy się dużo o pszczołach, o wietrze i jego wykorzystaniu w różnych dziedzinach życia człowieka, sprawdzaliśmy, jak wygląda i czy pachnie powietrze. Czytaliśmy globalnie wyraz ul, szukaliśmy głoski u w wyrazach. Klasyfikowaliśmy obiekty, tworzyliśmy kolekcje, przeliczaliśmy przedmioty, ustawialiśmy je po kolei i numerowaliśmy. Śpiewaliśmy piosenkę „A ja patrzę, a ja słucham”, bawiliśmy się w echo rytmiczne, przypominaliśmy budowę piosenki: zwrotki i refren. Wykonaliśmy prace plastyczne, wykorzystując różne techniki plastyczne. Graliśmy w gry stolikowe i planszowe. Wraz z Zoom’em bawiliśmy się przy piosence „Here I am!”

PROPOZYCJE ZABAW I FORM SPĘDZANIA CZASU W GRONIE RODZINNYM:

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o rodzajach hobby, zainteresowaniach dzieci i dorosłych, możliwościach ich realizacji.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, składanie sylab w wyraz (analiza i synteza); odszukiwanie znanych wyrazów – mama, las, tata, igła, Polska, godło, flaga, ekran, ul w różnych tekstach – gazetach, książkach itp.; podawanie wyrazów rozpoczynających się głoskami: m, l, t, i, d, e, u.
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp.; ustawianie obiektów po kolei i numerowanie ich; utrwalanie liczebników 1, 2, 3, np. w trakcie pobytu w parku czy na placu zabaw z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
  • Doliczanie i odliczanie przedmiotów, zabawek, podawanie wyniku dodawania i odejmowania.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
  • Szukanie możliwości rozwijania zainteresowań dzieci, ich talentów poprzez udział w różnych zajęciach, oglądanie albumów, zdjęć, książek o wybranej tematyce, dzieł sztuki, słuchanie muzyki, wyjście do filharmonii, teatru, kina, wspólne spędzanie czasu na hali sportowej, korzystanie z Internetu jako źródła pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem itp.
  • Aktywny wypoczynek – spacery, zabawy na świeżym powietrzu.